آموزش, مقالات

پورت LAN چیست؟

پورت LAN چیست؟

پورت LAN | کیانسل

پورت LAN که به عنوان اتصال پورت LAN، پورت شبکه نیز شناخته می شود که سوکتی است که برای اتصال رایانه ها، سرورها، کنسول های بازی ویدیویی و سایر دستگاه ها به اینترنت استفاده می شود. آنها در پشت دستگاه های شبکه قرار دارند و فقط برای ایجاد یک سیم سیمی، در مقایسه با بی سیم، که برای اتصال به اینترنت استفاده می شوند.

LAN مخفف چیست؟

LAN مخفف چیست؟

LAN مخفف Local Area Network است. LAN فقط مجموعه ای از دستگاه های متصل شده در فاصله کوتاه است، در مقایسه با شبکه های Wide Area WAN و (Metropolitan Area Networks MANs، دستگاه هایی را که در فاصله قابل توجهی از یکدیگر قرار دارند متصل می کنند.

اصطلاح پورت LAN نام خود را از طریق استفاده از پورت در شبکه های محلی مانند شبکه های خانگی، شبکه های ساختمانی مدارس و ادارات گرفته است.

یک پورت LAN به عنوان پورت اترنت نیز شناخته می شود. هر دو اصطلاح دقیقاً به همان سوکت رایانه ها، سرورها، مودم ها، روترهای Wi-Fi، سوئیچ ها یا سایر دستگاه های شبکه اشاره دارند.

اصطلاح پورت اترنت نام خود را از پروتکل اترنت گرفته است که توسط موسسه مهندسان برق و الکترونیک ساخته شده است.

 

پورت LAN چه شکلی است؟

 تقریباً به اندازه انگشت شست شما هستند. آنها بسیار شبیه به تلفن ثابت قدیمی هستند، اما بسیار گسترده تر می باشند. این به این دلیل است که پورت های LAN در مقایسه با چهار یا شش جک تلفن دارای هشت پایه هستند.

پورت های LAN کجا قرار دارند؟

کابل Cat 5e و Cat 6

درگاه های LAN در پشت مودم ها، روترها، سرورها، رایانه رومیزی و مینی کامپیوترها، لپ تاپ ها، سوئیچ های شبکه، کنسول های بازی ویدیویی و حتی تلویزیون های هوشمند یافت می شوند.

پورت LAN چگونه کار می کند؟

برای اینکه این پورت به هدف مورد نظر خود برسد، به یک کابل اترنت و دو دستگاه سازگار با اترنت نیاز دارد. برای برقراری اتصال، کابل اترنت را به درگاه LAN دستگاه متصل به اینترنت، مانند مودم، روتر یا مودم – روتر، وصل کنید و کابل را به رایانه، کنسول بازی یا دستگاه دیگر در تلفن متصل کنید.

کابل LAN چیست؟

کابل شبکه LAN که بیشتر به آنها کابل های اترنت گفته می شود، که از سیم کشی مسی تشکیل شده اند و در چند دسته مختلف وجود دارند که متداولترین آنها Cat 5e و Cat 6 است. کابل ها با پلاگین RJ45 یا جک ۴۵ ثبت می شوند. دوشاخه RJ45 فقط قطعه ای در انتهای کابل اترنت است که به پورت LAN وارد می شود.

واقعیت جالب: استفاده گسترده از پلاگین RJ45 در شبکه های محلی به همین دلیل است که گاهی اوقات از درگاه LAN به عنوان درگاه RJ45 یا سوکت اترنت RJ45 یاد می شود.

تفاوت پورت LAN با پورت SFP چیست؟

تفاوت پورت LAN با پورت SFP چیست؟

چند تفاوت اساسی بین پورت های LAN و پورت های SFP وجود دارد که هر دو تفاوت در دستگاه های شبکه وجود دارد.

بارزترین تفاوت در این است که پورت های SFP (قابلیت شکل دادن فاکتور کوچک) برای برقراری اتصال به یک گیرنده SFP احتیاج دارند، نه فقط یک کابل اترنت.

تفاوت دیگر مسافت است. به دلیل سیم کشی مسی، کابل های اترنت فقط می توانند تا قبل از شروع کاهش عملکرد گسترش یابند. از طرف دیگر، یک پورت SFP امکان استفاده از کابلهای فیبر نوری را فراهم می کند، که بدون افزایش افت قابل توجه انتقال می تواند بیشتر گسترش یابد.

 

کدام محصولات ترنتون دارای پورت LAN هستند؟

سرورهای ناهموار Trenton Systems، از سری ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ، به دو پورت LAN 1GbE و دو پورت ۱۰Gbe مجهز شده اند.

ممکن است بپرسید ۱GbE و ۱۰Gbe چیست؟ 

 آنها به ترتیب ۱ گیگابایت اترنت و ۱۰ گیگابیت اترنت هستند. این فقط به این معنی است که سرور ناهموار Trenton شما دارای پورت های LAN است که از نرخ انتقال داده بین ۱ گیگابیت بر ثانیه تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند، که برای اکثر برنامه های مدرن شبکه مناسب است.

فروشگاه اینترنتی کیانسل یکی از پیشروترین ارائه دهندگان سیستم های امنیتی حفاظتی و نظارتی است. 

در زمینه های دوربین مداربسته، جک پارکینگی، آیفون تصویری، راهبند و کرکره برقی می باشد. 

هدف اصلی این مجموعه جلب رضایت تمام و کمال مشتریان خود می باشد.

با توجه به این هدف از پرسنل ذبده و کارآمد استفاده کرده است برای بهبود شرایط می کوشد تا رضایت مشتریان خود را به دست آورد.

 

author-avatar

درباره admin

فروشگاه اینترنتی کیانسل شرکت آفرند سازه ایمن لوتوس(کیانسل) بزرگترین فروشگاه اینترنتی در راستای فروش محصولات از جمله: جک پارکینگی، دوربین مداربسته، آیفون تصویری، آرامبند، راه بند، قفل برقی و... فعالیت می کند و توانسته با ارائه خدمات و محصولات ارزنده نبض بازار را در دست بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *