مقالات

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه|کیانسل

گالوانیزه یکی از متداول ترین روش ها برای محافظت از فلز در برابر خوردگی است. این شامل استفاده از یک پوشش نازک روی فلز پایه، ضخیم تر است و به محافظت از محیط اطراف آن کمک می کند.

چرا گالوانیزه

گالوانیزه کردن فلز باعث خاصیت ضد خوردگی می شود بدون پوشش روی محافظ این فلز در معرض عناصر باقی مانده و به طور بالقوه اکسید می شود. فولاد گالوانیزه گزینه ای مقرون به صرفه برای استفاده از مواردی مانند استیل ضد زنگ آستینی یا آلومینیوم به منظور جلوگیری از خوردگی است.

گالوانیزه چگونه کار می کند؟

گالوانیزه می تواند از فلز محافظت کند چند روش موجود است: اول یک پوشش محافظ ایجاد کرده که فلز از محیط محافظت می کند لایه روی باعث جلوگیری از آب و رطوبت و سایر عناصر موجود در هوا از خوردگی در زیر آن می شود در صورت خراش دادن روکش روبه اندازه کافی عمق فلز در معرض خوردگی قرار می گیرد. گالوانیزه یکی از محبوب ترین روش های پوشش و محافظت از فلز است. گالوانیزه اسیون با استفاده از یک پوشش روی محافظ روی فولاد یا آهن انجام می شود. این پوشش عمدتا برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی انجام می شود که عمر مفید بیشتر و افزایش ایمنی را فراهم می آورد.

 

گالوانیزه چگونه کار می کند

چرا گالوانیزه را انتخاب می کنیم؟

عمر طولانی تر: روی فولاد می تواند بیش از ۵۰ سال دوام داشته باشد به طور مداوم از فولاد در برابر عناصر خورده محافظت می کند.

هزینه پایین تر: هزینه اولیه پایین تر از بسیاری از پوشش های محافظت در برابر خوردگی برای فولاد  می باشد.

کاربرد سریع: یک پوشش محافظ کامل را می توان در عرض چند دقیقه اعمال کرد.

سازگار با محیط زیست: ماندگاری پوشش بدون تعمیر و نگهداری مزایای زیست محیطی و اقتصادی را به همراه دارد. روی به طور طبیعی در دنیا وجود دارد بنابراین این فرآورده های جانبی روی که آزاد می شود مضر نیستند.

بازرسی : بازرسی و تضمین کیفیت آخرین مرحله از روند گالوانیزه است یک بازرسی بصری از هر ساختار پوشش مناسب را تضمین می کند و این سیستم مورد نیاز پروژه را برآورده می کند.

آند و کاتد چیست؟

گالوانیزه همچنین می تواند از طریق فرایندی به نام خوردگی گالوانیک از فلز محافظت کند. خوردگی گالوانیک زمانی اتفاق می افتد که دو فلز از یک ترکیب الکترو شیمیایی متفاوت با یک الکترولیت موجود مانند: آب شور در تماس با یکدیگر قرار می گیرد بسته به ساختار اتمی این ۲ فلز یک فلز آند (الکترود مثبت) و دیگری کاتد (الکترود منفی) است. آند: الکترودی که در آن واکنش های گالوانیک الکترون ایجاد می کند یون های منفی تخلیه شده و یون های مثبت تشکیل می شوند که خوردگی در آند رخ می دهد. کاتد: الکترودی که الکترون دریافت می کند. یون های مثبت تخلیه و یون های منفی تشکیل می شوند کاتد از خوردگی محافظت می کند.

 

آند و کاتد چیستفواید استفاده از  گالوانیزه 

نگهداری کمتر:

کمترین هزینه بلند مدت. حتی در مواردی که هزینه اولیه گالوانیزه بالاتر از پوشش های جایگزین باشد. گالوانیزه تقریبا در طولانی مدت ارزان ترین است زیرا بیشتر طول می کشد و به نگهداری کمتری نیاز دارد، تعمیر و نگهداری باعث ایجاد مشکلاتی می شود و در هنگام قرار گرفتن سازه ها در مناطق دور افتاده و در هنگام قطع شدن کارخانه یا اختلال در تولید هزینه ها را افزایش می دهد.

عمر طولانی:

پوشش های گالوانیزه بر روی اعضای سازه معمولی به مراتب بیش از ۵۰ سال در اکثر محیط های روستایی و ۲۰ تا ۲۵ سال به علاوه حتی در معرض شدید شهری و ساحلی قرار دارد.

قابلیت اطمینان:

گالوانیزه سازی به استاندارد ۴۶۸۰ استرالیا نیوزیلند انجام می شود و ضخامت استاندارد، حداقل ضخامت پوشش اعمال می شود. طول عمر پوشش قابل اعتماد و قابل پیش بینی است.

سخت ترین پوشش:

یک پوشش گالوانیزه دارای یک ساختار متالوژی منحصر به فرد است که مقاومت قابل توجهی در برابر آسیب های مکانیکی در حمل و نقل نصب و سرویس می باشد.

محافظت خودکار از مناطق آسیب دیده:

پوشش های گالوانیزه ترجیحا از فولاد است و محافظت کاتدی یا مناطق کوچک از فولاد را که در اثر آسیب ایجاد می شود فراهم می کند. برخلاف پوشش های ارگانیک مناطق آسیب دیده کوچک نیازی به لمس ندارد.

محافظت کامل:

هر قسمت از یک گالوانیزه محافظت می شود. حتی شکاف ها، گوشه های تیز و مناطق غیر دسترسی هیچ روشی که پس از اتمام کار بر روی یک سازه یا ساختگی اعمال می شود نمی تواند همان محافظ را فراهم کند.

ارزیابی گالوانیزه:

سهولت در بازرسی روکش های گالوانیزه به راحتی با چشم ارزیابی می شوند و می توان از روش های ساده آزمایش ضخامت غیر مخرب استفاده کرد. در فرایند گالوانیزه اگر پوشش ها صاف و مداوم باشد به همان صورت می باشد. یک پوشش محافظ کامل را می توان در عرض چند دقیقه اعمال کرد فرایند گالوانیزه بستگی به شرایط آب و هوایی ندارد.

فروشگاه اینترنتی کیانسل یکی از پیشروترین ارائه دهندگان سیستم های امنیتی حفاظتی و نظارتی است. در زمینه های دوربین مداربسته، جک پارکینگی، آیفون تصویری، راهبند و کرکره برقی می باشد

 هدف اصلی این مجموعه جلب رضایت تمام و کمال مشتریان خود می باشد با توجه به این هدف از پرسنل ذبده و کارآمد استفاده کرده است و برای بهبود شرایط می کوشد تا رضایت مشتریان  خود را به دست آورد.

author-avatar

درباره admin

فروشگاه اینترنتی کیانسل شرکت آفرند سازه ایمن لوتوس(کیانسل) بزرگترین فروشگاه اینترنتی در راستای فروش محصولات از جمله: جک پارکینگی، دوربین مداربسته، آیفون تصویری، آرامبند، راه بند، قفل برقی و... فعالیت می کند و توانسته با ارائه خدمات و محصولات ارزنده نبض بازار را در دست بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *