آموزش, مقالات

آداپتور چیست؟

آداپتور چیست؟

آداپتور | کیانسل

آداپتور AC-DC  Adapter یک منبع تغذیه است که وظیفه کاهش و ولتاژ بالا را ثبت و استفاده در دستگاه های حساس الکترونیکی را کاهش می دهد.

گونه مختلف جریان و ولتاژ

 1.  متناوب AC
 2. مستقیم DC
 3. چرخشی

آداپتور ها بطور معمول جریان و ولتاژ برق متناوب AC و چرخه ای را به ولتاژ خطی پایدار مستقیم DC تبدیل می کند. بطور مثال برق شهری ۲۲۰ ولت که از نوع متناوب AC است اشاره کرد آداپتور این برق را به مستقیم DC تبدیل می کند مانند خروجی انواع باتری های DC با این مقایسه که استفاده از آداپتورها به صرفه و اقتصادی تر می باشد.

کاربرد آداپتور

آداپتورها در دستگاه های متفاوتی قابل استفاده و همیشه برای سیستم های که به خودی قابلیت حمل منبع تغذیه را ندارند از آداپتور استفاده می کنند که جریان متناوب یا همان AC و چرخشی برق که دارای ولتاژ بالا هستند را به جریان خطی پایدار و مستقیم یا همان DC با ولتاژ بسیار پایین تر تبدیل می کند.

ویژگی های منفی در آداپتورها:

کاربرد آداپتور

اگر ظاهر و نوع آداپتور را در رده بسیار ساده بررسی کنیم با هم تفاوت های جزئی دارند اما مهم ترین ویژگی در یک آداپتور در شدت جریان و ولتاژ خروجی است.

که بطور معمول در بخش اطلاعات یا همان INPUT درج شده فقط لازم است با دقت بسیار بالا خوانده شود که حتما باید ولتاژ ورودی دستگاه یکسان باشد.

 •  ولتاژ خروجی:

اغلب دستگاه های حساس الکترونیکی ممکن است ولتاژ وروردی بین ۳۷ تا ۴۸۷ داشته باشند بطور مثال باید گفت که آداپتورهای ۵ ولت، ۱۲ ولت و ۲۴ ولت از پرکاربردترین منبع تغذیه هستند که به ترتیب برای گوشی های تبلت (آداپتور۵ ولت و ۲ آمپر) ال دی نواری و شاخه ای (معمولا  آداپتور ۱۲ ولت ۵ آمپر به بالا بسته به متراژ LED)، صورتی و تصویری، روشنایی، نور پرداژی بیرونی ساختمان و دستگاه های آزمایشگاهی آداپتور ۲۴ ولت ۲ آمپر به بالا به کار می روند.

 •  شدت جریان:

شدت جریان باید دقیق در نظر بگیرید اما بهترین شرایط در حالتی است که شدت جریان و آمپر را بالاتر حساب کنید تا آسیبی به دستگاه نرسد. باید توجه داشت هر آداپتور جریان آمپری بین ۳۰۰ تا ۱۲ آمپر دارد.

تفاوت اساسی در آداپتورها:

آداپتورها در انواع ترانس ،وزن و سوئیچینگ عرضه می شود.

 1.  آداپتورهای ترانس وزن و اندازه گیری نسبت به آداپتورهای سوئیچینگ دارند و دلیل این امر داشتن ترانسفورماتور فرکانس بالا در دمای بالاتر در ترانس است.
 2.  آداپتور سوئیچینگ از نظر عملکرد بهتر و دقیق تر هستند.
 3. قیمت ترانس از آداپتورها بالاتر است.
 4. منابع تغذیه ترانس معمولا شدت جریان دقیق تر یا کاهش آمپر کمتری را به کاربر می دهد.
 5. ترانس ها معمولا بازه کمتری نسبت به سوئیچینگ ها دارند. 

انواع آداپتورها:

انواع آداپتورها

 1. آداپتورهای دیواری
 2. آداپتور رومیزی
 3. آداپتور صنعتی

با توجه به دانستن ویژگی های آداپتورها می توان انتخاب بهتری نسبت به انتخاب ترانس یا سوئیچینگ داشته باشیم.

فروشگاه اینترنتی کیانسل یکی از پیشروترین ارائه دهندگان سیستم های امنیتی حفاظتی و نظارتی است. در زمینه های دوربین مداربسته، جک پارکینگی، آیفون تصویری، راهبند و کرکره برقی می باشد. هدف اصلی این مجموعه جلب رضایت تمام و کمال مشتریان خود می باشد با توجه به این هدف از پرسنل ذبده و کارآمد استفاده کرده است و برای بهبود شرایط می کوشد تا رضایت مشتریان خود را به دست آورد.

author-avatar

درباره admin

فروشگاه اینترنتی کیانسل شرکت آفرند سازه ایمن لوتوس(کیانسل) بزرگترین فروشگاه اینترنتی در راستای فروش محصولات از جمله: جک پارکینگی، دوربین مداربسته، آیفون تصویری، آرامبند، راه بند، قفل برقی و... فعالیت می کند و توانسته با ارائه خدمات و محصولات ارزنده نبض بازار را در دست بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *